Tillgänglighet Tillgänglighet
Talböcker

Hur lyssnar jag på en talbok?

För att läsa talböcker behöver du en särskild talboksspelare eller ett läsprogram till dator.

Mp3-spelare för cd-skivor fungerar ibland, men inte alltid. Det är viktigt att spelaren har en minnesfunktion.

I en del talboksspelare använder man minneskort. Både spelare och minneskort kan lånas på biblioteket.

I vissa talböcker kan du lyssna på boken och läsa texten samtidigt. Detta kallas för "talbok med text".

Du kan även läsa talböcker genom appen Legimus i din mobiltelefon eller surfplatta. Då behöver du registrera dig för ett nedladdningskonto på biblioteket.
Är du under 18 år behöver målsman antingen skriva under ett avtal för nedladdningstillstånd eller följa med när du blir visad hur du laddar ned talböckerna. Ring eller skicka ett mail till någon av nedanstående kontaktpersoner för att boka en tid.

Kontaktpersoner

Mölnlycke bibliotek
Gunilla Südow, gunilla.sudow@harryda.se, 031-724 64 41

Frida Bogren-Persson, frida.bogren-persson@harryda.se, 031-724 64 35
Carolina Dennisdotter, carolina.dennisdotter@harryda.se, 031-724 64 37
Ingrid Fredriksson, ingrid.fredriksson@harryda.se, 031-724 64 38
Annette Olsson, annette.olsson@harryda.se, 031-724 64 37

Landvetters bibliotek
Emma Lindgren, emma.lindgren@harryda.se, 031-724 87 01
Emelie Rahmqvist, emelie.rahmqvist@harryda.se, 031-724 87 01

Hindås bibliotek
Karin Saldert, karin.saldert@harryda.se, 031-724 87 02

Rävlanda bibliotek
Karin Saldert, karin.saldert@harryda.se, 031-724 87 02

Rävlandaskolan
Julia Karlsson, julia.karlsson@harryda.se, 031-724 87 03

Hulebäcksgymnasiet
Karolina Hanberger, karolina.hanberger@harryda.se, 0732-59 44 17
Malin Holgerson, malin.holgerson@harryda.se, 0732-59 44 18
Erik Jonsson, erik.jonsson@harryda.se, 031-724 64 00

Ekdalaskolan
Johanna Pettersson, johanna.pettersson@harryda.se, 031- 724 64 55

Kontakt

Gunilla Südow, socialbibliotekarie
031-724 64 41
gunilla.sudow@harryda.se

Sök efter talböcker i Legimus

Myndigheten för tillgängliga medier (tidigare Talboks- och punktskriftsbiblioteket) har en webbplats, Legimus, där du kan söka efter talböcker. Både för dig som vill ladda ned talboken direkt eller låna den via biblioteket.

Legimus

Myndigheten för tillgängliga medier, MTM