Tillgänglighet Tillgänglighet

Talböcker

Talböcker är inlästa böcker för dig med en läsnedsättning som gör att du har svårt att läsa tryckt text. Exempel på lässnedsättning är läs- och skrivsvårigheter, synnedsättning och rörelsehinder.

Talböckerna har ett format som kallas för DAISY. Det innebär att du kan bläddra, söka och sätta bokmärken i dem. En del talböcker har både tal och text vilket gör att du kan lyssna på boken samtidigt som du läser texten. På biblioteket finns många talböcker för hemlån, saknar du en titel hjälper vi dig gärna att ladda ner böcker efter önskemål till cd-skiva eller minneskort. Talböcker finns också för egen nedladdning via Legimus.

Lyssna på talböcker

Du kan lyssna på talböcker på olika sätt; talböcker på cd-skiva kan spelas i en särskild talbokspelare som kallas för daisyspelare. Vanliga cd-spelare fungerar i vissa fall om spelaren har en minnesfunktion. Talböcker nedladdade på minneskort kan spelas på mp3-spelare. Om du vill prova så har biblioteket daisyspelare till utlån, vi hjälper dig gärna att komma igång.

Du kan även lyssna på talböcker med appen Legimus i mobilen, surfplattan eller direkt i datorn med hjälp av ett läsprogram. Då behöver du registrera dig för ett nedladdningskonto på biblioteket.

Är du under 18 år behöver målsman antingen skriva under ett avtal för nedladdningstillstånd eller följa med på den introduktion som du får på biblioteket i samband med registreringen. Ring eller skicka ett mail till någon av nedanstående kontaktpersoner för att boka en tid.

Kontaktpersoner för Legimus

Mölnlycke bibliotek
Emma Andersson, emma.andersson@harryda.se, 031-724 64 41
Gunilla Südow, gunilla.sudow@harryda.se, 031-724 64 41

Frida Bogren-Persson, frida.bogren-persson@harryda.se, 031-724 64 35
Carolina Dennisdotter, carolina.dennisdotter@harryda.se, 031-724 64 37
Ingrid Fredriksson, ingrid.fredriksson@harryda.se, 031-724 64 38
Annette Olsson, annette.olsson@harryda.se, 031-724 64 37

Landvetters bibliotek
Emma Lindgren, emma.lindgren@harryda.se, 031-724 87 01
Emelie Rahmqvist, emelie.rahmqvist@harryda.se, 031-724 87 01

Hindås bibliotek
Karin Saldert, karin.saldert@harryda.se, 031-724 87 02

Rävlanda bibliotek
Karin Saldert, karin.saldert@harryda.se, 031-724 87 02

Rävlandaskolan
Julia Karlsson, julia.karlsson@harryda.se, 031-724 87 03

Hulebäcksgymnasiet
Karolina Hanberger, karolina.hanberger@harryda.se, 0732-59 44 17
Malin Holgerson, malin.holgerson@harryda.se, 0732-59 44 18
Erik Jonsson, erik.jonsson@harryda.se, 031-724 64 00

 

Taltidningar

Flera dagstidningar finns som taltidning. Taltidningen är till för dig som har någon typ av läsnedsättning. När du prenumererar på en taltidning får du hjälp att komma igång av Taltidningshjälpen. Kontakta prenumerationsavdelningen på den dagstidning du vill läsa som taltidning.

Om du vill använda din mobil, surfplatta eller dator kan du även lyssna på taltidningen via apparna Legimus eller Akila. Mer information om taltidning finns på MTMS webbplats.

 

Talboken kommer

Om du har en taltidningsprenumeration kan du även få talböcker direkt till din spelare. Berätta för oss vilken talbok du vill läsa så skickar vi den direkt till din taltidningspelare. Kontakta oss om du vill komma igång med tjänsten.

 

Punktskrift

Punktskrift är ett skriftsystem med upphöjda punkter som man läser med fingertopparna. Myndigheten för tillgängliga medier (MTM) gör böcker i punktskrift för vuxna, barn och ungdom, i varierande utformning och för olika behov.

Som punktskriftsläsare kan du låna punktskriftsböcker direkt från MTM. Böckerna kan beställas via legimus.se, telefon, fax, e-post eller brev i svartskrift eller punktskrift.

MTM har även en punktskriftstjänst som gör punktskrift av artiklar ur tidskrifter med mera.

Läs mer om punktskriftstjänsten under länkarna nedan:

 

 

Kontakt

Emma Andersson, tillgängliga medier
031-724 64 41
emma.andersson@harryda.se

Gunilla Südow, tillgängliga medier
031-724 64 41
gunilla.sudow@harryda.se

Sök efter talböcker i Legimus

Myndigheten för tillgängliga medier (tidigare Talboks- och punktskriftsbiblioteket) har en webbplats, Legimus, där du kan söka efter talböcker. Både för dig som vill ladda ned talboken direkt eller låna den via biblioteket.

Legimus

Myndigheten för tillgängliga medier, MTM